پرتال کتابخانه شهدای فرهنگی آذرشهر

خوش آمدید

کتابخانه شهدای فرهنگی آذرشهر با مساحت 900 مترمربع و زیربنای 430 مترمربع در سال 1383 تاسیس شده است و در ساختمان مجتمع فرهنگی و هنری قرار دارد و با اداره ارشاد اسلامی در یک ساختمان هستند. این کتابخانه با یک کتابدار مسئول و یک کتابدار با بخش های مخزن اصلی  کتاب، بخش مرجع، نشریات ادواری ،بخش کودک مستقل،  بخش دیداری شنیداری و استان شناسی در کنار مجموعه و سالن مطالعه ویژه برادران می باشد . کتابخانه در دو شیفت کاری فعالیت دارد. تعداد کتابهای این کتابخانه در بخش پایگاه اصلی حدود 18384 نسخه  ، در بخش کودک 1573 نسخه  ، در بخش نوجوانان 1783 نسخه  ، در بخش مرجع 679 نسخه ، در بخش کتب غیر فارسی حدود 166 نسخه ، در بخش نشریات 97 عنوان نشریه و در بخش کمک درسی 2638 نسخه کتاب می باشد . و در حال حاظر حدود 980 نفر عضو فعال دارد . 

تمدید مدرک

امکان تمدید دوره امانت کتاب، از طریق اینترنت، یا به صورت تلفنی و یا حضوری ارائه می شود.و کتاب برای مدت 14 روز دوباره تمدید امانت می شود . 

رزرو مدرک

امکان رزرو کتاب به صورت اینترنتی برای اعضا امکان پذیر است . و در صورت رزرو کتاب توسط هر یک از اعضا امکان امانت آن کتاب به کس دیگر وجود ندارد .  

بخش نوجوان

کتب بخش نوجوانان با بیش از 1783 نسخه کتاب با لیبل و بارکد زرد رنگ در قفسه های های مجزایی در کنار مجموعه اصلی و مخزن کتاب قرار گرفته است و بر اساس رده دیویی مرتب شده اند علاوه بر امانت کتاب گروه نوجوان همکاری در تهیه روزنامه دیواری نشست کتابخوان گروه نوجوان از فعالیت های جانبی این بخش در کتابخانه شهدای فرهنگی آذرشهر می باشد

امانت
در بخش امانت هر بار تعداد مشخصی کتاب به صورت موقت یا دائم به اعضای کتابخانه امانت داده می شود

معمولا طبق تعاریف نهاد و دستورالعمل برای هر نفر تعداد 5 نسخه کتاب منظور شده که در صورت نیاز به کتاب امانتی بیشتر توسط کتابدار یا مسئول کتابخانه بار امانتی عضو دو یا سه مورد افزایش داده می شود جهت سهولت در امانت کتب پایگاه اصلی سفید، گروه نوجوان لیبل زرد و بخش کودک با سه رنگ صورتی، سبز و آبی لیبل و بارکد گذاری شده اند. همچنین به دلیل غیر قابل امانت بودن کتب مرجع از لیبل قرمز استفاده شده و برای مطالعه و امانت موقت برای سالن قابل استفاده می باشد 

بخش کودک

بخش کودک کتابخانه شهدای فرهنگی با مساحت تقریبی 35 متر مربع به صورت بخش مجزا از مخزن اصلی قرار گرفته است این بخش حاوی 1573 نسخه کتاب کودک می باشد کتابهای این بخش در رده های سنی پیش دبستانی ـ اول ودوم و سوم دبستان ـ چهارم  تا ششم دبستان را شامل می شود که با لیبل و بار کد های رنگی صورتی و آبی و سبز مشخص شده اند .   فعالیت های فرهنگی بخش کودک علاوه بر امانت موقت و دائم  کتاب به اعضا کودک کتابخانه ، قصه گویی، آموزش نقاشی و کاردستی، قصه خوانی، جمع خوانی، و ... به صورت حضور کتابدار در مهد و پیش دبستانی ها و یا تشریف فرمایی گروهی کودکان به کتابخانه صورت می گیرد .ضمنا برگزاری کارگاه های آموزشی و روانشناسی برای مادران و مربیان مهد کودک ها از جمله برنامه های اجرا شده توسط کتابخانه عمومی شهدای فرهنگی می باشد  .   

بخش نشریات

چون کتابخانه شهدای فرهنگی در داخل سالن مجتمع فرهنگی و هنری قرار گرفته و با اداره ارشاد در یک ساختمان هستند امکان گذاشتن قفسه های نشریات در  سالن ورودی کتابخانه وجود ندارد بنابراین قفسه های نشریات در داخل سالن مطالعه قرار دارند . نشریات وارد سیستم می شوند و بعد از مهر زدن داخل قفسه های نشریات قرار داده می شوند . و فقط سه شماره آخر نشریات نگهداری می شوند و شماره های قبلی اکثرا به مهدهای کودک یا به اعضا اهدا می گردند. 

استان‌شناسی و میراث فرهنگی محلی

کتابهای بخش استان شناسی  بعد از ورود به سیستم و نصب لیبل و وبارکد در یک قفسه جداگانه در کنار مجموعه اصلی  قرار داده شده اند  و حاوی کتابهایی در زمینه تاریخ، فرهنگ، استان شناسی، ادبیات فولکلوریک، اشعار شاعران نامی چون شهریار، صائب و ... کتاب های داستانی و حماسی از نام آوران و بزرگان استان چون ستارخان، باقرخان، قیام مشروطه هستند. و مانند کتابهای دیگر هم امانت موقت و هم امانت دائم داده می شوند .

سالن مطالعه

سالن مطالعه کتابخانه شهدای فرهنگی قریب به 100 متر مربع  می باشد و امکان مطالعه منابع درسی و اطلاعاتی در محل کتابخانه برای اعضاء فراهم شده  است . 

خدمات مرجع

بخش مرجع کتابخانه شهدای فرهنگی به خاطر کم بودن فضای کتابخانه در کنار قفسه اصلی قرار گرفته است . کتابهای بخش مرجع بعد از وارد شدن به سیستم لیبل و بارکد قرمز رنگ زده شده و بر اساس رده بندی مرتب شده اند . کتابهای این قسمت امانت داده نمی شوند و فقط امکان مطالعه کتب مرجع در داخل سالن مطالعه امکان پذیر است . و حدود 679 نسخه کتاب در تمام موضوعات مطالعاتی در بخش مرجع موجود می باشد.

(041)-34230111

کتابخانه

هفته بعد

در روز شنبه از ساعت 08:00 باز خواهد بود

مجموع کاربران

4,898

منابع جدید در هفت روز گذشته

1

منابع کودک

1,403

تعداد کل منابع

22,630

رویداد های کتابخانه

در حال بارگیری . . .

تازه های کتاب

هری پاتر شاهزاده دو رگه

 • نویسنده: جی .ک. رولینگ؛ترجمه پرتو اشراق
 • ناشر: انتشارات ناهید
 • سال نشر: 1384
 • مترجم: مترجم: اشراق
 • موضوع: ; جادوگران -- ادبیات کودکان و نوجوانان

تازه های نشریه

اعتبار

اعتبار

 • سردبیر: میرحیدری، مهدی؛
 • ناشر: تهران: شرکت رواق روشن مهر، 1393-
 • موضوع: ; اقتصاد -- نشریات ادواری
عصر ارتباط [پیایند: هفته نامه]

عصر ارتباط [پیایند: هفته نامه]

 • سردبیر: شمیرانی، علی؛
 • ناشر: تهران: [بی‌نا]، ۱۳۸۱ -
 • موضوع: ; فناوری ارتباطات -- نشریات ادواری
اتل و متل

اتل و متل

 • ناشر: مشهد
 • موضوع: ; کودکان -- ن‍ش‍ری‍ات‌ ادواری‌

اخبار

اطلاعیه

Generic placeholder image
دسترسی به پایگاه های اطلاعاتی

پاسخ به سوالات متداول در خصوص دسترسی به پایگاه های اطلاعاتی

Generic placeholder image
طرح سراسری عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی سراسر کشور به مناسبت هفته کتاب و بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار

طرح سراسری عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی سراسر کشور به مناسبت هفته کتاب و بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار به صورت غیرحضوری

Generic placeholder image
تمدید عضویت اعضا و شرایط امانت منابع

تمدید عضویت اعضا به مدت 4 ماه و افزایش مدت امانت منابع

Generic placeholder image
راهنمای دسترسی به خدمات «طاقچه بی نهایت»

راهنمای دسترسی به خدمات «طاقچه بی نهایت»